ITF Arad și-a stabilit tabloul principal. Ioana Roșca și Cristina Ene favorite la dublu

Story

Tragerea la sorți a tabloului principal al Trofeului „Ilie Năstase” la tenis feminin, turneu cu premii de 15.000 de dolari ajuns la ediția a XIV-a a avut loc luni seara, la hotel Coandi, rezultând numeroase meciuri interesante încă din primul tur.

Andreea Mitu, recenta câștigătoare a probei de dublu de la WTA BRD Bucharest Open, alături de Irina Begu, și arădeanca Anda Ghinga, posesoare a unui wild-card din partea organizatorilor, au onorat conferința de presă dedicată evenimentului, alături de Anela Freer (directorul turneului) și Andrei Bardan (supervizor ITF). „Sperăm să avem o săptămâmă bună”, au spus sportivele, care vor înfrunta pe Oana Corneanu, respectiv Alexandra Stăiculescu.

La dublu, perechea Ioana Roșca/Cristina Ene sunt favoritele principale ale turneului și vor avea un bye pentru prima rundă.

ITF Arad 2018 îi care ca organizatori pe: Federația Română de Tenis, CS TenisFan Arad, sponsor premium fiind Fundația Alber, sponsori: Imotrust, Via Carmina, Imotrust Facility Management, Romana Residence, Helvetica Milk, iar parteneri pe Activ Club şi Glass West.

Partidele de marți încep la ora 10.00, meciul vedetă, transmis de la ora 16.00 de către TV Arad.

PROGRAMUL DE MARȚI
Terenul Central
– ora 11.00
A. Laboutkova (Cehia) vs. G. Tătăruș
T. Jaruskova (Slovacia) vs. N. Berberovic (Bosnia-Herțegovina; 6)
– nu înainte de ora 16.00
I. Gașpar vs. A. Pirok (Ungaria)
A. Ghinga/I. Marko vs. C. Cianci/S. Takamura (Portugalia/Takamura)
Terenul 1
I. Novac vs. G. Duca (7)
A. Gal/D. Gheroghe (Slovenia/România) vs. M. Negoiță/A. Stăiculescu
I. Negoițescu/I. Toachină vs. L. Nagymihaly/I. Novac (Ungaria/România)
Terenul 3
A. Vdovenco (R. Moldova) vs. S. Takamura (Japonia; 3)
J. Gvozdenovic/S. Gvozdenovic (Serbia) vs. O. Corneanu/A. Velcea
A. Ciucă/A. La Cava (România/Italia) vs. G. Duca/A. Laboutkova (România?Cehia)

TABLOUL PRINCIPAL
E. Cadar (1) vs. A. Gal (Slovenia; Q)
C. Argylean (Ungaria) vs A. Damaschin
A. Laboutkova (Cehia) vs. G. Tătăruș
T. Jaruskova (Slovacia) vs. N. Berberovic (Bosnia-Herțegovina; 6)
I. Roșca (6) vs. C. Hristea
V. Surova (Slovacia; Q) vs. L. Nagymihaly (Ungaria)
I. Gașpar vs. A. Pirok (Ungaria)
I. Novac vs. G. Duca (7)
C. Ene (5) vs. A. Sebrek (Serbia; Q)
A. Velcea (WC) vs. K. Miletic (Serbia; Q)
A. La Cava (Italia; Q) vs. V. Karvouni (Grecia; Q)
A. Vdovenco (R. Moldova) vs. S. Takamura (Japonia; 3)
A. Mitu (8) vs. O. Corneanu (WC)
A. Stăiculescu vs. A. Ghinga (WC)
M. Husarova (Slovacia; Q) vs. J. Bojovic (Serbia; Q)
A. Petric (WC) vs. G. Crăciun (2)

(sportsin.ro)